פסולת גזם

הדברים הקטנים שעושים את ההבדל

הידעת?

על פי חוק החל מ-1 בינואר 2009 חל איסור על שריפת גזם חקלאי האחראי ל-30% מפליטות הדיאוקסינים בארץ.

בכל גינה או חלקה חקלאית יש שאריות של צמחים במהלך הגידול או בסיומו. במהלך הגידול גוזמים ומעצבים את נוף העצים והשיחים, ענפים יבשים נושרים וכך נותר חומר צמחי יבש.

במגזר העירוני מייצרים כ-500 אלף טון גזם בשנה, המהווה בין 4% ל-7% מהפסולת המוצקה.

במגזר החקלאי מייצרים כ-250 אלף טון לשנה, על פי תחשיב של 300 ק"ג גזם לדונם מטע (מתוך תכנית המתאר הארצית לטיפול  בפסולת).

גזם שנערם ונאסף עלול להוות סכנה הן מבחינת המקום והנפח שהוא תופס, והן בשל היותו חומר דליק מלכתחילה (עץ, עלים, דשא קצוץ) ואף יותר, עקב החמצן הדליק שהוא כולא בתוכו כאשר הוא נערם. דרכים להפטר מגזם כוללות השלכה לפחים או קבורה באדמה, אך אין ספק שמחזור גזם באמצעות ריסוקו במרסקת גזם היא השיטה העדיפה לטיפול בפסולת שכזו.

המשרד להגנת הסביבה אסר על פינוי גזם לאתרי הטמנה, בשל הנפח הגדול הנדרש להטמנתו, ובשל הבזבוז האדיר באי ניצולו לקומפוסט ולחיפוי גינות.

אז מה עושים?

קודם כל- נסו לשמור את הגזם "בבית" והשתמשו בו בתבונה, מה זה אומר?

  1. שימו קומפוסטר בחצר- תהליך הקומפוסטציה דורש גזם לאוורור הערימה ואיזון שלה. עשו ערימה של גזם סמוך לקומפוסטר  כך שבכל פעם שאתם באים לזרוק פסולת אורגנית לקומפוסטר יהיה לכם גזם זמין לכיסוי החומר האורגני. כך תרוויחו פעמיים!

  2. קנו מרסקת גזם ביתית- רסקו את הגזם בחצר והשתמשו בו לחיפוי הגינה שלכם, הגינה תרוויח פעמיים- צריכת מים מופחתת ופחות עשבייה.

  3. ואם אין ברירה, הוציאו את הגזם לערימת גזם בהתאם לאפשרויות הפינוי אצלכם ברשות, אבל חשוב מאד לזכור, ערימת גזם היא לא ערימת פסולת, חשוב לשמור שהערימה תהיה של גזם בלבד אחרת יפגע תהליך המחזור במתקי קיצוץ הגזם!

ברוב הרשויות בארץ גזם נאסף בנקודות ייעודיות לאיסוף גזם או לחלופין, התושב מוציא גזם ביום איסוף מסוים, בשעות מסוימות, למדרכה סמוך לביתו, אותו הרשות אוספת.

הפסולת שנאספת מועברת למתקני טיפול ייעודים לקיצוץ והטמנה או קיצוץ ושימושים שונים.

פסולת הגזם עוברת פירוק וחזרה למצב בו ניתן לנצלה לשימושים חדשים. בין יתרונות מחזור הגזם ניתן לציין חיסכון בחומרי גלם, צמצום כמות הפסולת, הקטנת הזיהום הסביבתי והגברת היעילות החקלאית.

מה אפשר לעשות עם גזם מרוסק?

ישנם שימושים מגוונים לרסק גזם.

  • חיפוי קרקע- בין יתרונות חיפוי הקרקע ניתן למנות חסכון במים על-ידי מניעת התאיידותם מהקרקע, חסכון באמצעי ריסוס כימיים כיוון שהחיפוי מונע גדילת עשבים וכן תרומה למראה אחיד ואסתטי של הגינה.

  • קומפוסט- שבבי רסק גזם מהווים מרכיב חשוב ביצירה מהירה ויעילה של קומפוסט לגינה פרטית או ציבורית.

יש לציין  כי חשוב להניח את הגזם בנקודות האיסוף המיועדות לו, כיוון שעירוב של פסולת גזם עם סוגי פסולת אחרים מקשה על תהליך מחזור הגזם ואף עלול להזיק לתהליך המחזור במקום להועיל.

במידה ואינכם יודעים היכן נמצאת נקודת איסוף הגזם היישובית או מהם הנחיות פינוי הגזם ברשות שלכם, פנו לרשות לקבלת הנחיות כדי להימנע מקנסות מיותרים.

הדברים הקטנים שעושים את ההבדל

Please reload

© 2023 by Re3 ltd.