פסולת אלקטרונית

אמנם הרבה ממוצרי האלקטרוניקה שלנו קטנים, אבל מבחינת זיהום הם עצומים- מה הבעיה עם הפסולת הזו? אילו פתרונות יש? והכי חשוב איך להימנע מלזרוק פסולת אלקטרונית לאשפה הרגילה?!

הדברים הקטנים שעושים את ההבדל

הידעת?

פסולת אלקטרונית היא פסולת של מכשירים הפועלים באמצעות מעגלים חשמליים ו/או שדה אלקטרומגנטי. פסולת זו מכילה מספר חומרים בניהם מתכות ומוליכים מסוגים שונים.
פסולת אלקטרונית מעוררת דאגה גוברת והולכת בעולם כולו. דאגה זו נובעת הן מכמויות הפסולת הגדלות בהתמדה והן מההכרה בגודל הסיכון הסביבתי והבריאותי הטמון בטיפול הלקוי בפסולת זו.

הפסולת האלקטרונית מהווה אמנם "רק" 4% מסך הפסולת בעולם אך מהווה 70% מהתכולה הרעילה שבפסולת הביתית.

מידי שנה נזרקים בישראל כ- 100,000 טון פסולת אלקטרונית, פסולת זו אינה מטופלת באופן מיוחד ומגיעה עם שאר הפסולות לאתרי ההטמנה!

קצב הגידול של פסולת זו גבוה פי 3 משיעור הגידול בפסולת הביתית- תחשבו כמה מוצרי אלקטרוניקה נוספו לחיינו בעשורים האחרונים ובאיזו תדירות אנחנו מחליפים אותם!

ב- 2006 יוצרו בעולם כ- 1.2 מיליארד טלפונים סלולריים, 720 מיליון מתוכם נועדו להחלפת מכשירים קיימים ופעילים!

חלקה היחסי של הפסולת האלקטרונית ממשקל הפסולת בישראל ובעולם הוא זניח, אך היא מהפסולות המסוכנות והמזהמות ביותר.

בכל מכשיר אלקטרוני ישנים אלפי רכיבים המכילים חומרים מסרטנים, מזהמים ומסוכנים לאדם ולסביבה.  ניתן למצוא בהם כמויות גדולות של פלסטיק, בריליום, עופרות, ניקל ובדיל. חלקם הולכים לשריפה בלתי מבוקרת בארץ ובמדינות העולם השלישי, חלקם מועברים להטמנה- הטמנה של החומרים הללו עלולה להוביל למפגעים סביבתיים קשים המזהמים את הקרקע ואת מקורות המים.

להלן סרטון המתאר את גלגולה של הפסולת האלקטרונית במדינת עולם שלישי, הרי להיפטר מהפסולת שלנו ולזהם ולהרוס אצל האחר, זה לא באמת פתרון…

 

 • כמות הכספית הנמצאת בחמש נורות רגילות מספיקה כדי לזהם 20,000 ליטר מים.

 • מחשב ביתי מכיל 2-3 ק”ג עופרת הרעילה לאדם.

 • בישראל, על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, מייצרים  כ- 100,000,000 קילוגרמים של פסולת אלקטרונית בכל שנה, פחות מ 10% ממנה מוצאת את דרכה למיחזור.

 • מכשירים אלקטרוניים רבים דוגמת טלוויזיות, מקררים ומכונות כביסה הם בעלי נפח רב וסילוקם באתרי הטמנה תופס שטח הטמנה אדיר שאין לנו!

 • פסולת אלקטרונית מכילה מרכיבים שונים בעלי ערך כלכלי רב כדוגמת מתכות יקרות במעגלים מודפסים.

 

אז מה עושים?

2014 נכנס לתוקפו חוק פסולת אלקטרונית המחייב את המייבאים, מזהמים לקחת אחריות על המכשירים האלקטרוניים, וכך להקים תאגידים שיאספו, יטפלו וימחזרו את הפסולת.

במקום לזהם ולמלא את אתרי ההטמנה בפסולת מזהמת, ניתן למחזר חלק גדול ממרכיבי הציוד ולהשתמש בהם כחומרי גלם למוצרים חדשים.

כמו כן יש ליצור מנגנון שישכנע אותנו הצרכנים, להביא את הפסולת שלנו למרכזי איסוף ייעודיים- דוגמת "חוק הפיקדון".

אבל באופן כללי, יש להימנע מלהשליך מסכים, פלאפונים, מיקרוגלים, מחשבים, משחקי טלוויזה וכיו"ב לפח האשפה, שכן גורלם להיטמן באדמה ולזהם אותה באיטיות למשך שנים רבות.

פסולת אלקטרונית יש לפנות למרכז המחזור הקרוב לביתכם להלן רשימה של מרכזי מחזור פסולת אלקטרונית הפזורים ברחבי  הארץ. אם אין מרכז מחזור באזורך פנה לרשות המקומית ודרוש שיתקינו מיכל לאיסוף פסולת אלקטרונית.

פסולת אלקטרונית מורכבת מרכיבים רבים וממגוון חומרי גלם ועל כן תהליכי הפירוק, המיון והמיחזור של הפסולת הינם מורכבים ומבוצעים במספר שלבים:

 1. ממיינים את המכשירים האלקטרוניים- אלו שניתן לשפץ מתקנים ומחזירים לשימוש.

 2. יתר המכשירים עוברים למתקני פירוק ומחזור- במקומות רבים בארץ מפרקים כיום פסולת אלקטרונית במפעלים תעסוקתיים.

 3. חלק מהפסולת האלקטרונית מיוצאת לפירוק ומחזור במדינות אחרות.

 4. תוצרי הפירוק- בחלקם עושים שימוש חוזר, אחרים ממחזרים וחומרים מסוכנים נשלחים להטמנה מיוחדת.

 

תהליך מחזור ומיון של פסולת אלקטרונית במתקנים:

 • הפרדת הפסולת על-ידי פירוק ידני או פירוק אוטומטי.

 • מחזור ידני פסולת שאינה ניתנת לפירוק באופן אוטומטי עקב מורכבותה מפורקת לגורמים באופן ידני. פסולת זו כוללת סוללות, כבלים, טונרים, רכיבי זכוכית ופלסטיק.

 • מחזור אוטומטי באמצעות מגנטים רבי עוצמה מופרדים מהפסולת רכיבי מתכת, בעוד רכיבי נחושת ומעגלים חשמליים מופרדים מהמסוע באופן ידני. פסולת זו נגרסת לחלקים בגודל של עד עשרה סנטימטרים.

 • גריסה אוטומטית נוספת גריסת הפסולת לחלקים בגודל של סנטימטר אחד, הכוללת הוצאת אבק ולכלוך, וכן הפרדת שארית המתכות בעזרת טכנולוגיה של זרמי מערבולות.

 • הפרדה סופית בשלב האחרון מופרדים הזכוכיות והפלסטיק בעזרת לחץ מים.

 • ארגון החומרים על פי סוג חומרי הגלם שהופרדו באופן ידני ואוטומטי מרוכזים לפי סוג חומרי הגלם ונשלחים לשימוש חוזר בתעשייה.

Please reload

© 2023 by Re3 ltd.