מתכת

מוצר יקר ושווה מחזור. מה אפשר למחזר ואיך?

הדברים הקטנים שעושים את ההבדל

הידעת?!

בארה"ב נצרכים מידי יום מעל 100,000,000 פחיות עשויות פלדה ומעל 200,000,000 פחיות

משקה עשויות אלומיניום!

כמות זו מספיקה כדי לבנות מחדש את כל צי מטוסי ארה"ב מידי שלושה חודשים!!!

למחזור פסולת מתכת מספר יתרונות:

» הפחתת מסה ונפח של פסולת מוצקה להטמנה

» הפחתת צריכה של משאבי טבע מתכלים

» צריכת אנרגיה נמוכה בתהליך המחזור

אולם היתרון הכלכלי, כתמיד, הוא זה שמניע את רוב החברות לאסוף, לרכז ולמיין פסולת

מתכת ולמחזרה. מחזור פסולת מתכת, זולה משמעותית מייצור פלדה מחומרי גלם טבעיים.

מפעלי המיחזור צורכים שלדי מכוניות, משוריינים, מקררים, חביות, פחיות משקה, קופסאות שימורים ועוד. לאחר תהליך ארוך ומורכב (בעיקר מבחינת איסוף הפסולת), חברות המיחזור הופכות את הפסולת למוצרי מתכת הנצרכים באופן שוטף בתעשייה ובבניין.

פסולות המתכת הקטנות (קופסאות שימורים לדוגמא), אטרקטיביות פחות למחזור בשל העובדה שהן תופסת נפח רב יחסית, אך מספקות בסופו של דבר מעט מאוד חומר גלם. השיקול המרכזי העומד בבסיס מחזור סוג זה של פסולת הוא פחות כלכלי ויותר סביבתי ועל כן הוא שכיח פחות בתעשייה.

כאמור, הדרישה לפסולת מתכת גדולה, עולה, ואילו פסולת מתכת קטנה עוברת לרב למטמנות. דוגמא לפסולת מתכת קטנה הנאספת וממוחזרת היא פחיות השתייה במסגרת "חוק הפיקדון". במסגרת חוק זה נאספות כמויות גדולות מאוד של פחיות אשר מרוכזות במקום אחד, מקלות על תהליך האיסוף ובכך מוזילות את עלות

ו. כמו כן, בשנים האחרונות, בגלל המחסור במתכת, מחירי המתכת בעולם עולים ועל ישנה כדאיות כלכלית גבוהה יותר לאיסוף ומחזור מתכת מכל סוג.

מהו מחזור מתכת?

מחזור מתכת הוא תהליך של שימוש חוזר בחומרי מתכת ישנים בעיקר אלומיניום, נחושת, וברזל על-מנת לייצר מוצרים חדשים. ייצור מוצרים ממתכת ממוחזרת צורך כ-95% פחות אנרגיה מאשר ייצור ממתכת גולמית. מיחזור מתכות נעשה על-ידי גריסה והתכת המוצרים.

תהליך מחזור מתכת מכל סוג:

1. איסוף כלים לא שימושיים וגרוטאות והעברתם למגרשים לאיסוף מתכות על-ידי קבלנים או חברות שונות.
2. מיון המתכות לפי סוג המתכת: אלומיניום, פלדה וברזל, נירוסטה ופלדות אל-חלד, נחושת וסגסוגות של נחושת עם חומרים אחרים, עופרת, בדיל וכו'
3. שינוע במשאיות של כל החומרים/גרוטאות שנאספו, למפעלים, לפי סוג המתכת.
4. כל חומר עובר פירוק ראשוני לרוב ידני אך גם באמצעות מכונות משוכללות, של הפרדת חומרים נלווים כמו: פלסטיק, בדים, גומי, זכוכית, אבנים, בטון וכו'.
5. המתכת אחריי שהיא נקייה מחומרים נלווים, מועברת לחיתוך גס ראשוני על-ידי ציוד מכני כבד.
6. לאחר מכן דוחסים מתכות מאותו הסוג לקובייה גדולה.
7. את הקוביות מתיכים למצב נוזלי לפי סוג המתכת בתנורי התכה גדולים, בטמפרטורה המתאימה להתכה של אותה מתכת. אל תוך הכבשן מוסיפים חומרי השבחה לקבלת חומר גלם חדש בעל תכונות רצויות. בשלב זה ניתן להכין גם סגסוגת עם יסוד נוסף. לדוגמא: פלדת אל-חלד היא סגסוגת של ברזל וכרום.
8. את החומר המותך, הנוזלי, יוצקים לתוך תבניות להכנת פלטות או מטילים נוחים לעיבוד. אלה למעשה מהווים את חומרי הגלם להכנת מוצרים חדשים.

Please reload

© 2023 by Re3 ltd.