זכוכית

הדברים הקטנים שעושים את ההבדל

הדברים הקטנים שעושים את ההבדל

הידעת?

בדנמרק ובקנדה נעשה "שימוש חוזר" ב98% מבקבוקי הזכוכית!!!

הזכוכית הנפוצה עשויה מקוורץ (צורן דו-חמצני SiO2) שמקורו בחול, נתרן פחמתי (סודה) להורדת טמפרטורת ההתכה ומניעת גיבוש, וגיר (Lime) להעלאת היציבות הכימית. זכוכית יכולה להחזיק מעמד מליון שנה.

לזכוכית שימושים רבים- זגגות, אריזת מוצרי מזון, משקאות וכדומה. פסולת הזכוכית כוללת מכלים עגולים (פסולת ביתית) וזכוכית שטוחה (פסולת תעשייתית).

אמנם, אין מחסור בחומר גלם אך הכרייה נעשית בטבע ולכן ישנה פגיעה חמורה במשאבי טבע ונוף. זכוכית מתכלה כעבור זמן רב מאוד באופן טבעי, הסכנה העיקרית בהשלכת זכוכית יחד עם שאר הפסולת היא הצתת שריפות במזבלות וכן פגיעה בבע"ח משברי הזכוכית.

אז מה אפשר לעשות?

1. שימוש חוזר- רוב השימוש החוזר בזכוכית נעשה על ידי מילוי מחדש של בקבוקי משקה. במדינות מסוימות, כמו גם בישראל, קיימים חוקים המעודדים החזר פיקדון על בקבוקים ריקים, כך שאתם מרוויחים פעמיים- גם את דמי הפיקדון וגם תרמתם לסביבה!

2. ושוב… שימוש חוזר- להשמיש את הזכוכית שלא תחת "חוק הפיקדון" לדוגמא, צנצנות קפה למיניהן- יכולות לשמש כלי אחסון נפלא.

3. מחזור- בהתאם לאפשרויות המחזור ברשות שלכם, בתקווה, בקרוב, גם אליכם לרשות ייכנסו בקרוב הסדרי "חוק האריזות" שיתנו לכם מענה מלא למחזור אריזות זכוכית שהן עיקר פסולת הזכוכית בבית.

זכוכית ניתן לגרוס או להתיך על מנת לייצר זכוכית "חדשה", או לגרוס אותה ולהשתמש בה כחומר גלם לתעשיית ייצור כלים סניטרים, לבנים, רעפים, כבישים, סינון מים ועוד. כדי לבצע מיחזור יעיל של זכוכית יש להפרידה כבר במיכלי האיסוף. כאשר הזכוכית מעורבת (צבעוני/שקוף) הדרך היחידה למחזרה היא גריסה ושימוש בתעשייה. על מנת לבצע שימוש חוזר או מחזור באיכות גבוהה יותר, יש צורך בהפרדה לצבעים עוד "במקור", כלומר מיכל לזכוכית צבעונית ומיכל לזכוכית שקופה.

בארץ נעשה פיילוט להפרדה לסוגי זכוכית במועצה אזורית רמת נגב שם הוצבו מכלים לאיסוף זכוכית לפי צבעים, כדי להעבירם למפעל פיניצייה, אולם בשל מורכבות האיסוף וכיוון שאחוז הזכוכית בארץ נמוך יחסית (3% בלבד), לא הוכחה כדאיות כלכלית.

לצערנו הרב, גם כיום, אין הרבה רשויות בהן מתבצע איסוף של זכוכית, אולם, בין הרשויות שכן אוספות בנפרד זרם זה ניתן למצוא את מועצה מקומית מזכרת בתיה, מועצה אזורית מנשה ובלי ספק חוק האריזות ישנה את מעמדה של הזכוכית. חשוב לזכור שכל בקבוקי הפיקדון מזכוכית נאספים ומועברים לאל"ה לטיפול ומיחזור.

עם כניסתו לתוקף של חוק האריזות אפשר יהיה להשליך את מיכלי הזכוכית השונים שאינם תחת חוק הפיקדון במכלי הזכוכית הייעודיים שיוצבו במסגרת חוק זה.

את הזכוכית ניתן למחזר שוב ושוב ולכן מוצרי זכוכית ממוחזרים מהווים גם הם חומר גלם לייצור מוצרי זכוכית חדשים. שימושים נוספים לזכוכית ממוחזרת ניתן לראות בייצור כלים סניטריים, רעפים, תשתיות כביש, חומרים לבניין ועוד.

תהליך מיחזור הזכוכית:

איסוף והובלה: בקבוקי הזכוכית נאספים במתקני איסוף ברחבי הארץ. משאיות אוספות את הבקבוקים ומובילות אותם למפעל לייצור זכוכית. במפעל פורקות המשאיות את הבקבוקים לערמות נפרדות על פי צבעי הזכוכית: שקוף, ירוק או חום. חשוב לציין כי ההפרדה חשובה מאוד לשם המשך התהליך.

גריסה וניקוי: מהערימות המופרדות מועברים הבקבוקים אל מתקן הגריסה והניקוי, בו הם נגרסים ומנוקים משאריות מזון ותוויות הנייר. הבקבוקים מועברים למשפך גדול ושם הם עוברים גריסה גסה יחסית שתפקידה להקטין את נפחה של הזכוכית. שברי הזכוכית נעים על סרט נע ובאמצעות זרם אוויר מפונות שאריות הנייר. פקקי המתכת מסולקים באמצעות מגנט רב עוצמה.

 

מזכוכית ממוחזרת מייצרים- מוצרי זכוכית חדשים, תחליף חצץ באספלט, שכבת ניקוז באתרי הטמנה ועוד…

Please reload

© 2023 by Re3 ltd.