שקיות פלסטיק

כל אחת מחמשת מיליארדי שקיות הפלסטיק שאנו צורכים מדי שנה ממשיכה לחיות בקרבנו עשרות שנים ולזהם את הסביבה- אתם באמת צריכים שקית??

הדברים הקטנים שעושים את ההבדל

הידעת?

מדי שנה משווקות בישראל כ- 5 מיליארד שקיות פלסטיק. כ- 3 מיליארד הן שקיות “גופיה”.
מדי חודש נצרכות כ- 430 מיליון שקיות ברשתות השיווק= 2 שקיות לאדם ליום.
משקלן הכולל של השקיות הוא כ- 3,000 טונות מדי חודש.
ניתן להקיף את כדור הארץ 50 פעם בשרשרת שקיות מהשקיות הנצרכות בישראל מדי שנה.

שקית הפלסטיק היא אריזה נוחה יעילה וזמינה וייתכן אף מוצר הצריכה הנפוץ ביותר. משקלן הקל,

עלותן הנמוכה, עמידותן במים, כושר הנשיאה שלהן, החוזק והגמישות עושות אותן כה זמינות

ויעילות עד כי קשה לדמיין את החיים בלעדיהן. כל אחת מחמשת מיליארדי שקיות הפלסטיק שאנו

צורכים מדי שנה ממשיכה לחיות בקרבנו עשרות שנים, לזהם את הסביבה, ללכלך שטחים פתוחים

ולגרום לחנק של בע”ח.

רוב השקיות אינן נאספות למיחזור, השימוש בהן מסתיים במהרה כיוון שדפוס השימוש בהן הוא חד פעמי והן מצטרפות לפסולת הביתית, מוטמנות באתרי ההטמנה או מזהמות את השטחים הפתוחים.
בשאלת הכדאיות הכלכלית- למחזר שקית עולה יותר מלייצר אחת חדשה.

מה הבעיה?

 

  • זיהום שטחים פתוחים- משקלן הקל, הצריכה הבלתי מרוסנת ועמידותן לפירוק הפכו אותן לגורם עיקרי בזיהום חופי הים, שמורות הטבע, שטחים פתוחים, שטחים ציבוריים ובעצם בכל מקום….

  • פגיעה בחי ובצומח- כ- 100,000- בע”ח ימיים מתים מדי שנה כתוצאה מבליעת שקיות.  צמחים "מכוסי" שקיות נפגעים כתוצאה מהקטנת חילוף הגזים.

  • חלקן היחסי בפסולת- על פי סקר הרכב הפסולת משנת 2011 שקיות פלסטיק מכל הסוגים מהוות 28% מנפח הפסולת ו 7%- ממשקל הפסולת. השקיות אינן מתכלות ושורדות באתרי הפסולת מאות שנים ויותר.

 

אז מה עושים?

2016 יצא לפועל חוק השקיות במחייש רשתות שיווק גדולות לתמחר שקיות ב-10 אגורות כל אחת, ובכך להפחית את הצריכה של השקיות. מה אנחנו יכולים לעשות?

1. להפחית! זו למעשה הדרך היחידה למנוע את נזקי השקיות- לא לקחת שקית! סרבו לשקיות המוצעות בחנויות והשתמשו בשקיות רב  פעמיות- הן עמידות הרבה יותר ואפשר להשתמש בהן שוב ושוב ושוב…..

2. שימוש חוזר- במידה ולא עמדתם בזה וכבר יש שקית, השתמשו בה שוב ושוב, סיימו את חייה של השקית בתור שקית אשפה.

3. מחזור- לצערנו הרב, אחוז קטן ביותר של שקיות ממוחזר בישראל. עלות מחזור של שקית גבוהה מעלות ייצורה ולכן אין כדאיות כלכלית למחזרה. לכן- הדרך באמת היא לצמצם את כמות השקיות שאנו מתשמשים בהן.

חשוב- אין להשליך שקיות פלסטיק בכלובי הבקבוקים- הן אינן מגיעות למיחזור, מקשות על הפרדת ואיסוף הבקבוקים למיחזור ויוצרות פסולת מרובה. במספר רשויות (דוגמת מועצה אזורית מנשה, רעננה..) ישנם מתקנים ייעודיים לאיסוף שקיות ויש להשליך אך ורק בהם.

מטה, סרטון ציני על שקיות הפלסטיק- מומלץ…

Please reload

© 2023 by Re3 ltd.