פלסטיק

הידעת?

  • פלסטיק מהווה כ- 14% ממשקל הפסולת וכ- 36% מנפחה!

  • מידי שנה נצרכים בישראל כ- 600 מיליון בקבוקי פלסטיק גדולים וכ- 300 מיליון בקבוקי  פלסטיק קטנים

  • כ- 450,000 טון מוצרי פלסטיק נצרכים בשנה מתוכם ממוחזרים פחות מ- 10% סוגי הפלסטיק השונים הם תוצרי עיבוד של הנפט הגולמי- נפט הוא משאב מתכלה, וככל שאנו משתמשים ביותר פלסטיק אנו משתמשים ביותר נפט. למוצרי הפלסטיק לוקח מאות שנים להתכלות, וע"י השימוש המוגבר במוצרים אלו אנו מייצרים עוד ועוד פסולת.

אז מה אפשר לעשות?

  1. להפחית! ככל שנפחית את השימוש בפלסטיק כך נשמור על מאגרי הנפט בעולם.

  2. לעשות שימוש חוזר שוב ושוב.

  3. למחזר!

חשוב לזכור מחזור הוא חשוב ביותר, אך בהחלט עדיף להימנע מרכישת אריזות ומכלי משקה מיותרים, אפשר למשל להכין סודה בבית במקום לרכוש 6 בקבוקים, אפשר לקנות נוזל ניקוי בבקבוק פלסטיק ענק ולקנות שקית למילוי הבקבוק הישן, ויותר מכך אפשר להכין חומרי ניקוי לבד מקליפות הדרים!

מה מכניסים ל”כלובי" איסוף הבקבוקים?

העקרון הוא פשוט לכלובים ניתן להכניס למעשה כל "בקבוק עם פקק", מעבר לבקבוקי הליטר וחצי, ניתן

להכניס- בקבוקי חלב מפלסטיק, שמן, קטשופ, חומרי ניקוי, מרככי כביסה, מיכלי שמפו וכו'. אין להכניס

ל"כלוב" מיכלי מזון שאינם בקבוקים- מסיבות של תברואה והיגיינה, כמו גם מסיבות טכניות של קו

המיחזור במפעל. אין להשליך שקיות 'ניילון' לתוך המיכל, אלא לפח האשפה, שכן הן אינן ממוחזרות

כאשר הן נאספות מכלובי הבקבוקים ולרוב מתעופפות והופכות למפגע.

עם כניסתו לתוקף של חוק האריזות אפשר להשליך במיכלי איסוף האריזות את  כל מוצרי הפלסטיק שאינם ניתנים לאיסוף בכלובי הבקבוקים.

איך ממחזרים פלסטיק

קבוקי הפלסטיק נאספים ומובלים למפעלי המיחזור, שם הם נשטפים, ממוינים מיון אלקטרוני לפי סוג הפלסטיק והצבע שלהם. בתום המיון, הבקבוקים נגרסים לפתיתים מהם מייצרים מגוון מוצרים.

מה עושים עם הפלסטיק הממוחזר?

מגוון רחב ביותר של מוצרים מיוצרים מפלסטיק ממוחזר לדוגמא- סלסלות לפירות וירקות, תבניות ביצים, סרטי קשירה ומוצרי טקסטיל שונים (פליס, שטיחים, שמיכות ומעילים). כמו כן מייצרים מפלסטיק ממוחזר לוחות דמויי-עץ המשמשים לגידור, משטחי דריכה, תחליפי עץ לאריזות, משטחים לייצוא וריהוט גן ורחוב (ספסלים, שולחנות פיקניק, גדרות, אדניות, פחי אשפה ומתקנים מיוחדים).

» מכל בקבוק פלסטיק גדול שממוחזר ניתן לייצר 5 אריזות לחצי ק”ג תות שדה.

» על מנת לייצר מעיל פליס אחד משתמשים בחומר גלם מ- 10 בקבוקי פלסטיק גדולים.

» מחזור בקבוק פלסטיק אחד= חיסכון באנרגיה המספיק להדליק נורה של 60 ואט למשך 6 שעות.

 

חוק הפיקדון למיכלי משקה

חוק הפיקדון חל על מיכלי המשקה מפלסטיק, זכוכית ופחיות הגדולים מ- 100 מ”ל וקטנים מ- 1.5 ליטר (לא כולל)- שעל גביהם מופיע הכיתוב "חייב בפיקדון 30 אג'". ב- 2010 הרחיב המשרד להגנת הסביבה את החוק והכיל בתוכו גם בקבוקי 1.5 ליטר עד 5 ליטר, אבל ללא פיקדון. את המיכלים עליהם מופיע הכיתוב "חייב בפיקדון" ניתן להחזיר למרכולים, רשתות מזון וסופרמרקטים למיניהם. על פי חוק, כל עסק המוכר מיכלי משקה שקיבולתם עד 1.5 ליטר, חייב להחזיר את סכום הפיקדון לקונה, זאת במידה ומופיע עליו "חייב בפיקדון" והמיכל מוחזר אליהם. לקריאה בהרחבה באתר אל"ה- "תאגיד המחזור"על "חוק הפיקדון".

על רוב מוצרי הפלסטיק מופיע סימן מיחזור ובתוכו מספר או אות. מספרים ואותיות אלו מסווגים את חומר הפלסטיק לקבוצה מסויימת. כל יצרן פלסטיק מחוייב לסמן את המוצר, הסימון מסביר לאיזו קבוצת פלסטיק שייך המוצר. ישנם 7 סוגי חצים כל סוג של חץ הוא פלסטיק מסוג שונה מבחינת ההרכב הכימי שלו.

מה בין Recycle ו- Downcycle?

תהליך מחזור בכלל מוריד את ערכם של חומרי הגלם, בתהליך המחזור מתקבל תוצר פלסטי באיכות נמוכה יותר (Downcycle) ולצערנו ברוב תהליכי המחזור היום אנחנו מאבדים הרבה מאיכות החומר, בקבוק מים מינרלים לא יחזור להיות בקבוק מים מינרלים. לפעמים חלק משבבי בקבוק הפלסטיק מעורבבים עם שבבים חדשים לייצור בקבוק פלסטיק חדש אך זה נעשה באחוזים נמוכים בלבד. ולכן, מומלץ בתור התחלה להימנע מעניין ה"קונים-זורקים" אבל לעתיד, מעניין לראות שכבר היום מתחילות להתפתח תיאוריות המנסות לתת מענה אחר לדוגמא תיאוריית ה- Cradle to Cradle ("מעריסה-לעריסה" ולא "מעריסה-לקבר").

 

בישראל אין מפעל ליצור בדי פליז ועל כן הפלסטיק הממוחזר מסוג PET מובל למפעלי מחזור בחו"ל או בארץ על פי שיקולים כלכליים בלבד.

הדברים הקטנים שעושים את ההבדל

Please reload

© 2023 by Re3 ltd.