סמלי המחזור

אם תסתכלו טוב על המוצרים שאתם צורכים, תגלו הרבה סמלולים שונים ומגוונים, מה הם אומרים? איך אני יכול לדעת אם המוצר שאני קונה מתחשב בסביבה? שומר על עקרונות שחשובים לי? מטה כמה סמלי "איכות סביבה" נבחרים.

סמל המחזור-  סמל המחזור הבינלאומי (Chasing Arrows) מורכב משלושה חיצים עוקבים, ומשמעו שאריזת המוצר ניתנת למחזור (ולא שהמוצר עשוי מחומרים ממוחזרים, כפי שרבים נוהגים לחשוב).

החיצים מסמלים את התהליך המעגלי של המוצר: ייצור, איסוף ומיון מוצרים משומשים ועיבודם לייצור מחדש.

 

הנקודה הירוקה- סמל ה"נקודה הירוקה" מורכב משני חיצים, האחד כהה והשני לבן, היוצרים מעגל כסמל היין-יאנג. סמל זה מוגן בזכויות הארגון הגרמני Green Dot , העוסק באיסוף מיון ומיחזור אריזות. משמעות הסמל היא שהחברה תומכת מעשית במיחזור וכי האריזה היא ברת-מיחזור.

 

תו ירוק- תו של מכון התקנים הישראלי. התו הירוק מוענק למוצר שפגיעתו בסביבה פחותה.

 

מיוצר בישראל-  מסמן שהמוצר יוצר בישראל. (ובכך אתה מעודד עבודה עברית, סחר הוגן וחוסך זיהום רב הנוצר מהובלה ושינוע).

Ozone Friendly- המוצר אינו מכיל פריאון הפוגע בשכבת האוזון.

 

הפסולת לסל וחסל- (Tidyman) המופיע על מוצרים שונים – בארץ ובחו"ל, מהווה תזכורת: את אריזת המוצר זרקו לאשפה, וכדי לחדד את המטרה – אם מדובר באריזה ברת-מחזור, מומלץ להשליכה לפח הייעודי.

הארנב המנתר- מסמל כי המוצר לא נוסה על בע"ח. חשוב לציין כי ישראל אינה שותפה בארגון הבינלאומי המעניק לחברות שונות את הסמל, ולכן כל חברה יכולה לסמן את המוצר שלה בסימן כזה או אחר. כדי לקבל מידע מעט יותר מהימן על חברות שעורכות ניסויים בבע"ח אפשר להכנס לאתר של "האגודה הישראלית נגד ניסויים בבע"ח" שם מתפרסמת מדי שנה רשימת החברות אשר לא עורכות ניסויים בבע"ח.

 

Dolphin Safe- סמל זה שייך לתחום המזון, ויימצא בעיקר על אריזות שימורי טונה. משמעו שמהלך הדייג נעשה באופן שלא יפגע בדולפינים, באמצעות שימוש ברשתות דייג תקניות או באמצעות ליווי משקיף לכלי השיט בדייג וכד'.

 

סוג הפלסטיק- על רוב מוצרי הפלסטיק מופיע סימן מיחזור ובתוכו מספר או אות. מספרים ואותיות אלו מסווגים את חומר הפלסטיק לקבוצה מסוימת. כל יצרן פלסטיק מחויב לסמן את המוצר, הסימון מסביר לאיזו קבוצת פלסטיק שייך המוצר. ישנם 7 סוגי חצים כל סוג של חץ הוא פלסטיק מסוג שונה מבחינת ההרכב הכימי שלו. בישראל ממחזרים בעיקר את 1,2 ו- 4.

Please reload

© 2023 by Re3 ltd.