RE3 ?מה אפשר לעשות היום

כל אחד יכול להיות סביבתי וירוק. בתור התחלה הכירו מונח מוכר בעולם הירוק- שלושת ה"R"-ים (יש כאלה שמדברים על 5 ויותר אבל בואו נתחיל משלושה... אם נעשה אותם, כבר הכל יראה הרבה יותר טוב...)

Re3= Reduce, Reuse, Recycle הפחתה, שימוש חוזר (מיחדוש), ומחזור

ישראל מצטרפת בשנים האחרונות למעגל העשייה בכל הנוגע לקיימות, איכות סביבה וטיפול בפסולת, אך חשוב לזכור שלמרות העשייה הרבה והברוכה בשנים האחרונות אנחנו עדיין בתחילת הדרך. נושא הטיפול בפסולת בישראל שעולה לכותרות בשנים האחרונות מסמן את תחילתה של דרך ארוכה ועמוקה שעלינו לעבור, במדינות אירופה נושא הטיפול בפסולת מטופל כבר 40 שנה, ולא מפסיק להיות חלק מהאג'נדה החברתית-פוליטית, בישראל, אנחנו רק בתחילת הדרך.

 מחזור הוא דבר מצוין, אך חשוב לזכור שמחזור יושב "בתחתית שרשרת המזון" למעשה בתהליך המחזור אנחנו עושים downcycle לחומר- משמע, מאבדים הרבה מאיכויות החומר, חומר שעבר מחזור לעולם לא יהיה אותו החומר, בקבוק שמחזרנו לעולם לא יחזור להיות אותו הבקבוק. בנוסף, אנרגיה רבה מושקעת בתהליכי המחזור, החל מאיסוף ושינוע וכלה במפעלים עצמם אשר גורסים, מעבדים ומשקיעים אנרגיה רבה על מנת למחזר את אותו מוצר. ועל כן, חשוב ביותר להתחיל לסגל לאורח החיים שלנו את עקרון 3 ה- R-ים, מה העקרון אומר?

 

הפחתה

קודם כל, עלינו להפחית, אנחנו צורכים הרבה יותר ממה שאנחנו צריכים ועל כן זורקים הרבה יותר מידי. תרבות הצריכה של החברה המערבית דרדרה אותנו ל"מעגל קסמים" של קונים-זורקים, הכל מהיר, הכל מתחלף, משתדרג- נזרק… מכירות חיסול, קנה 2 קבל 1 מתנה- כל הדברים האלו נועדו לגרום לנו לקנות יותר. אנחנו באמת צריכים יותר? אנחנו באמת צריכים את כל מה שאנחנו צורכים? תרבות הצריכה מקדשת את הכסף, הצרכנות והחומריות. אם נעצור לרגע ונחשוב, נבין שאין לנו צורך בכל כך הרבה דברים… לא רק שאנחנו זורקים ומייצרים מלא פסולת, אנחנו גם מכלים את משאבי כדור הארץ שלנו ויש לנו רק אחד כזה! תסתכלו סביבכם, כל מוצר שנמצא סביבכם טומן בחובו שרשרת שלמה של חומרי גלם ותהליכי ייצור מזהמים- החל בכלל החומרים המרכיבים את המוצר וכלה בשינוע ובאותה אריזה בה הגיע המוצר לביתכם. יתרה מכך, אנחנו מעודדים את היצרנים לייצר מוצרים שאורך החיים שלהם קצר הרבה יותר ממה שהוא היה פעם. מתי בפעם האחרונה קניתם DVD? וכמה היו לכם לפניו? תרבות ה"שדרוגים", הקדמה והטכנולוגיה הביאו לכך שהיצרנים מייצרים במכוון מוצרים שאורך החיים שלהם קצר יותר, כי עד שמוצר יצא לשוק, כבר גמרו לפתח את הורסיה המשודרגת שלו- אין לזה סוף…..! אתם מוזמנים להקליק כאן לסרטון המסביר את אותם תהליכי ייצור. ולכן ה- RR הראשון  מדבר הפחתה!

ההפחתה שאנו צריכים לאמץ אל קרבינו נוגעת בכלל האספקטים של החיים שלנו- כמה פעמים הלכתם לשוק וחזרתם עם 1 ק"ג עגבניות? וכמה פעמים יצא לכם לזרוק 0.5 ק"ג כי לא הספקתם לאכול? כמה פעמים קניתם 3 קוטג' ובפעם הבאה שחזרתם עם קניות הבייתה זרקתם 2 קופסאות שלא נגעתם בהם כדי לפנות מקום לאלו החדשות כי הקודמות התקלקלו?? זה דורש שינוי מחשבתי, שהוא לא תמיד פשוט, אבל הוא ממש חשוב. יש לנו את כל הכלים כדי לחסוך ולצמצם את השפעתנו השלילית על הסביבה בצורה פשוטה, סוויצ' קטן בראש, להפסיק לצרוך את מה שאנחנו לא באמת צריכים!

דרך נוספת להפחית היא לרכז את המאמצים שלנו באפיקים של חינוך והסברה- למשל, כמויות גדולות של מזון נזרקות לפח האשפה ללא שימוש במשקי בית, מסעדות וחדרי אוכל במפעלים ובמוסדות. יצירת מודעות לנזק הסביבתי הכרוך בשינוע וטיפול בפסולת יכולה להוליד שינוי בדפוסי ההתנהגות ולגרום להפחתה בכמות הפסולת הנוצרת- מומלץ ביותר לצפות בסרט הזה שמספר על תרבות המזון האמריקאית מנקודת מבט אחרת, מרתקת- מטורף כמה אוכל נזרק לפח ברחבי העולם- שווה צפייה ומעורר הרבה מחשבה.

מספיק להתפתות תקנו מה שאתם באמת צריכים. תתקנו, תתנו מתנה, תעבירו הלאה. תלמדו להגיד "לא". זה בסדר. זה יהפוך אותנו לאנשים מאושרים יותר וטובים יותר כלפי הסביבה.

שימוש חוזר

כבר קניתם ואין לכם צורך בחפץ הישן? שימוש חוזר! שימוש חוזר הוא כל ניצול נוסף של חומרים או מוצרים לשימוש זהה, דומה ואף שונה מייעודם המקורי. מוצרים שכבר צרכנו, שכבר קנינו ואין לנו בהם צורך יותר יכולים לחזור לחיים חדשים על-ידי שימוש מחודש בהם. שימוש חוזר יכול להיות שימוש באותו המוצר אך בדרכים שונות ושימוש חוזר יכול להיות גם העברה של המוצר לאדם אחר אשר יש לו שימוש בכך, בתהליך הזה, החומרים אינם עוברים תהליך נוסף אלא פשוט משתמשים באותו המוצר שוב ושוב ושוב… וכך עשינו טוב 3 פעמים- פעם אחת לא זרקנו בגמר השימוש וחסכנו פסולת, פעם שנייה מנענו קנייה של מוצר חדש וחסכנו חומרי גלם ופעם שלישית מנענו את תהליך המחזור שדורש אנרגיה רבה- Win-Win.

וגם אם אתם לא הכי יצירתיים בעולם ואתם לא יודעים להפוך את ה"זבל" שלכם לאוצר ישנם רבים שישמחו לקחת את ה"זבל" שלכם ולעשות בו שימוש מחדש- תרומה לנזקקים, שווקי יד 2, שוקי קח-תן, אתרים שונים דוגמת "יד 2", "אגורה" וכו'. שימוש חוזר הוא שימוש נוסף במוצר והחזרתו לתכליתו המקורית או לתכלית אחרת, תוך שימוש במשהו מתכונותיו המקוריות. מיחזור זו פעולה תעשייתית בעוד שימוש חוזר הוא יותר פעולה קהילתית. מטה, סתם קליפ נחמד על שימוש חוזר, השיר לא באמת קשור, אבל ה"ארט" וכלי הנגינה- בול!

 

מחזור

רק עכשיו מגיעים למחזור- נשארתם עם פסולת שאתם לא יודעים/יכולים לנצל אותה- מחזרו אותה, היא גם תביא לחסכון בשימוש בחומרי גלם חדשים וגם תמנע הטמנת פסולת. מי מאיתנו לא מכיר את כלובי הבקבוקים הפזורים ברחבי הארץ? תחום המחזור הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות וקמפיינים מושקעים ויוקרתיים הביאו לכך שישנה מודעות הולכת וגוברת ברחבי הציבור לחשיבותו של המחזור. ונכון, מחזור הוא תהליך חשוב, המונע הטמנה של פסולת, אך חשוב לזכור כי תהליך המחזור עצמו טומן בחובו השפעות סביבתיות נוספות- שינוע, מפעלים הצורכים חשמל, מים, זיהום, וגם downcycle- מרבית המוצרים הממוחזרים אינם חוזרים להיות המוצר שהיו, ואיכות החומר הולכת ופוחתת- כך שבשלב מסוים אי אפשר יהיה להמשיך למחזר את אותו החומר.

אז איך אפשר לצמצם את הפסולת הנשלחת להטמנה ולשמור על סביבה ירוקה? מה בתכל'ס אנחנו יכולים לעשות?

  • סוויצ' בראש- לשנות את הגישה, לחשוב על מה שאנחנו עושים/קונים.. לראות, אולי יש דרך אחרת??

  • להבין שיש השפעה גם לדברים הקטנים.

  • לתרום לאחרים את מה שאין לי בו צורך.

  • להוות דוגמא לאחרים- להראות לכולם שאפשר גם אחרת.

  • לקרוא, לחקור, לדעת ולהבין לאן הולך הזבל שלנו ומה אפשר לעשות אחרת- לקחת אחריות על הזבל שלנו!

  • ואם אין ברירה- למחזר כמה שאפשר.

עצות קונקרטיות ומעשיות יותר תוכלו למצוא ברחבי האתר שלנו (איך להפוך את הבית/ המשרד/ הגינה לידידותיים יותר לסביבה, מה אפשר או אי אפשר למחזר, הצעות, רעיונות והרבה פרקטיקה) והכי חשוב- להיות יצירתיים!!!

זכרו שלשנות הרגלים לוקח זמן. אל תהיו קשים עם עצמכם, מצאו את הדברים איתם אתם מרגישים בנוח לעשות שינוי, ולאט לאט תתמכרו… כי כשמתחילים, אי אפשר להפסיק!

Please reload

© 2023 by Re3 ltd.