?למה פסולת

משבר הפסולת הוא לא עניין חדש, אבל בהחלט, לשמחתנו עולה לכותרות בשנתיים האחרונות, גם בישראל… ההתנהלות שלנו עם הפסולת חייבת להשתנות, הבעיות העולות ממנה ניכרות, משפיעות ופוגעות באורח החיים של כולנו, תפיסת שטחים ע"י מטמנות, זיהום קרקע ומי תהום, משאיות המובילות את הפסולת מרחקים גדולים הגורמות זיהום אוויר ועומס בכבישים, שלא לדבר על העלויות- כמה כסף! כמה כסף אנחנו משקיעים בלטמון את הזבל שלנו באדמה! זורקים את הכסף לפח תרתי משמע!

גורמים שונים דוחפים לעשייה זו, היטל ההטמנה שעולה מידי שנה, התייקרות בעלויות הטיפול בפסולת, עלייה בכמות הפסולת וההבנה כי מבחינה סביבתית חייבים לעשות אחרת כמו גם המדיניות אותה מנהיג המשרד להגנת הסביבה בשנים האחרונות.

הידעת? 

משפחה ממוצעת בישראל מייצרת 2 טון פסולת בשנה, מידי שנה, עולה ייצור הפסולת ב- 5% הנובע מצרכנות מוגברת, אנחנו קונים ומחליפים מוצרים בקצב הולך וגובר, אם זה מתוך כך שהיצרנים היום מייצרים מוצרים באיכות ירודה כדי שנחליף ולא נתקן ואם זה מתוך קצב ההתחדשות- יותר טוב יותר חזק יותר מהיר שמציף אותנו ומפתה אותנו להחליף את המוצרים שלנו ללא סיבה אמיתית- כמה מכם החליפו טלפון כי באמת זה הישן לא עבד יותר, אחריי ניסיונות לתקן וכמה החליפו כי יצא דור חדש וטוב יותר??

בישראל עדיין מוטמנים מידי שנה 4.8 מיליון טון פסולת ביתית, מתוך הפסולת הביתית, רק 20% ממוחזר, השאר מוטמן! במדינות אירופאיות, דוגמת גרמניה, דנמרק- מוטמנים בין 1-5% מהפסולת בלבד וגם הם רק פסולת שעברה טיפול ואינה מזהמת יותר. לישראל עדיין כברת דרך לעבור בשינוי מדיניות הטיפול בפסולת… בגרף מטה אחוזי מיחזורהשבת אנרגיה (פסולת לאנרגיה)/הטמנה במדינות החברות ב- OECD מתוך מחקר ה- OECD שנת 2008, שימו לב איפה ממוקמת ישראל…

 

 

לצערנו הרב, לא רק שישראל אינה בין המדינות המובילות במחזור ושיטות הטיפול בפסולת, אנחנו גם "זבלנים" רציניים ביותר, ישראל נמצאת במקום השמיני בעולם בייצור פסולת לנפש עם ממוצע של 1.9 ק"ג לאדם ביום!

Please reload

© 2023 by Re3 ltd.