קומפוסטר תולעים

את הקומפוסטר תולעים הראשון שלנו הכנסנו הבייתה בלי לדעת באמת מה אנחנו מכניסים, זה יותר נראה כמו איזה משחק בחוות תולעים סטייל "חוות נמלים" כמו כשהיינו קטנים. לאט לאט הסתבר שאמנם התולעים מאד יעילות אבל, גם מאד מפונקות. בדקנו והתנסנו על בשרנו (ועל בשרן) מה מותר ומה אסור, מה הן אוהבות וממה הן נמנעות ולפעמים, כמו בהרבה דברים בחיים, לא באמת מצאנו תשובות- מה שכן, תאמינו או לא, הן הפכו להיות נוכחות בחיים שלנו כמו עוד חיית מחמד שצריך לדאוג לה, לטפל בה, להאכיל אותה אבל לפחות לא צריך להוציא אותה לטייל. התוצר שהיא מספקת נפלא לעציצים והפסולת האורגנית מתמחזרת בקלות.

אז מה עושים עם תולעים אדומות?

וורמיקומפוסטציה- מחזור פסולת אורגנית באמצעות תולעי קומפוסט, היא דרך נפלאה "להיפטר" מהפסולת האורגנית,  התולעים האדומות, יחד עם בקטריות, פטריות ומיקרואורגניזמים אחרים ניזונות משאריות המזון שלנו וכך מפרקות אותו. החומר המתקבל מכונה בשפה עממית "הומוס" (Worm Casting), למעשה אלו הן ההפרשות של התולעים, החומר האורגני עובר לפחות פעם אחת דרך מערכת העיכול של התולעת והתוצר הוא חומר דשן עשיר במינרלים  מרוכז מאד.

איך מתחילים?

ישנם סוגי מיכלים שונים ומשונים היכולים לשמש כ"בית גידול" יעיל לתולעים שלכם, וחשוב להבין את ההבדל מהתחלה, אמנם הכנסתם תולעים אדומות במטרה לטפל בצורה סביבתית בפסולת האורגנית שלכם, אבל בפועל, אתם למעשה מגדלים תולעים, כדי שיגדלו ויתרבו הן צריכות בית נעים ונח. אתם יכולים להחליט שאתם בונים קומפוסטר תולעים בעצמכם כמו למשל בסרטון הבא (יש עוד מאות סרטונים שמסתובבים ברשת, פשוט חפשו) או שאתם יכולים לרכוש קומפוסטר תולעים, מעין וילה משודרגת לחוות התולעים שלכם. לא משנה איזה בית תבחרו להם, יש מספר כללים שחייבים להתקיים:

  1. המיכל חייב להיות אטום ככל הניתן לאור- התולעים רגילות לחיות באדמה ועל כן הן שונאות שמש. בשמש חזקה מהר מאד הן יתייבשו וימותו

  2. אוורור וניקוז המיכל- נוכחות ומעבר חופשי של חמצן הוא תנאי הכרחי ליצירת תנאים טובים במיכל. עודף מים או מזון עלולים ליצור תנאים אנאירוביים דבר העלול לפגוע בתולעים ובמיקרואורגניזמים אחרים במיכל וליצור ריחות לא נעימים כמו בשקית זבל אטומה. על כן חובה ליצור פתחי אוורור ופתח ניקוז לנוזלים (לקריאה בהרחבה על "תה קומפוסט")

  3. רמת הלחות במיכל- תולעים אדומות חייבות סביבה לחה כדי לנשום. הן סופגות חמצן דרך הקרום הרירי של העור שלהן כך שאם מצע הגידול מתייבש, הן ימותו. הלחות במיכל צריכה לנוע סביב ה- 75%

  4. טמפרטורה- התולעים האדומות שורדות בקשת רחבה של תנאי מזג אוויר, יחד עם זאת כיוון שהן זקוקות ללחות גבוהה חשוב למקם את המיכל בצל כך שלא תהיה עליו שמש ישירה שתייבש את המיכל. התולעים פעילות בטמפ' של בין 10 ל- 28 מעלות כאשר הטמפ' האידיאלית נעה סביב ה- 21 מעלות.

המיץ של הזבל

"המיץ של הזבל" הוא למעשה חומר מדהים בניגוד למיץ של הזבל שמצטבר בתחתית שקית הזבל שלכם. המיץ הנוצר כתוצאה מניקוז שאריות הנוזלים ב"חוות התולעים" שלכם הוא למעשה תערובת של מים המופרשים מהפסולת האורגנית מחלחלים דרך ההומוס ומתנקזים החוצה בצורת נוזל חום. אותו נוזל הוא נוזל עשיר במינרלים וחומרי הזנה לצמחים שלכם. חוות תולעים תספק לכם אספקה סדירה של "מיץ" אשר סגולותיו הן רבות ולראייה- משפחתי רבה ומתווכחת בכל פעם שאנחנו מביאים את "המיץ" שלנו מי לוקח את הנוזל החום. זהו למעשה דשן אורגני עשיר מאד המעשיר את הקרקע ותורם רבות לצמחים. כיוון שהנוזל המתקבל הוא מרוכז מאד, חשוב למהול אותו במים ביחס של 1:10 אחרת הוא עלול "לשרוף" את הצמחים.

Please reload

© 2023 by Re3 ltd.