מיקום הקומפוסטר

עקרונית, קומפוסטר אמור להיות מוצב על הקרקע במקום עם גישה נוחה, מוצלת ומאווררת, אך יש גם כמה יוצאים מן הכלל…

אז איפה לשים את הקומפוסטר?

מומלץ להציב את הקומפוסטר על האדמה, אבל, אין לכם שטח אדמה בגינה? יבשתם אותה? רצפתם אותה?

ניתן גם למקם את הקומפוסטר על בטון/רצפה/אספלט/משטח עץ, אך יש מספר דברים שחשוב שתדעו, אחר כך תחליטו מה אתם רוצים לעשות: אם יש באפשרותכם לחשוף שטח אדמה- לגרד אספלט, לחתוך חלק ממשטח העץ וכך לחשוף את הקרקע תחת הקומפוסטר- הכי טוב!


אם אין אפשרות, יש לקחת בחשבון כי תהיה בעיית ניקוז נוזלים וייתכן שנוזלים ייצאו מתחתית הקומפוסטר על המשטח, על מנת לצמצם בעיה זו ניתן לבנות מעין אמבטיה, למלא אותה באדמה ולהציב את הקומפוסטר עליה. אם הנוזלים לא מרתיעים אתכם, עדיין חשוב לשים בתחתית
הקומפוסטר שכבת אדמה או קומפוסט בשל אשר יעזרו לספוח חלק מהנוזלים וישמשו מקום "מרבץ" למיקרואורגניזמים וחרקים.

 

מיקום הקומפוסטר על משטח עץ
"דק"- אופציה זו בהחלט לא מומלצת כיוון שהנוזלים שיצטברו מתחתית הקומפוסטר ישאירו כתמים על העץ ואף עלולים לזרז תהליך ריקבון שלו בשל החומציות של הנוזלים ועל כן, במקרה כזה מומלץ ביותר לבנות מעין אמבטיה, כדאי לעשות את תחתית האמבטיה כפולה ובנוסף, מומלץ להניח שכבת פלסטיק על מנת למנוע חלחול. אם יש אפשרות, אז כדאי גם לקדוח חורי ניקוז לאדמה במרווחים שבין לוחות העץ. כמובן שבתוך אותה "אמבטיה" מסביב לקומפוסטר, ניתן לשתול צמחים שישגשגו בזכות הזנת הנוזלים והמינרלים התמידיים שיפריש הקומפוסטר.


מיקום הקומפוסטר על טוף
אין שום בעיה למקם קומפוסטר על מצע טוף, חשוב רק, על מנת לשפר את הניקוז לחתוך את היריעה המונחת בתחתית הטוף כגודל הקומפוסטר. אם אתם חוששים מכך שכשתוציאו את הקומפוסט הוא יתערבב עם טוף- אל חשש ניתן לסנן את הקומפוסט ע"י זריקת הקומפוסט על רשת ועל ידי כך לסנן חומרים גדולים יותר דוגמת טוף.


בשמש או בצל?
רצוי למקם את הקומפוסטר בפינה מוצלת ומאווררת.

מוצלת כיוון שבקיץ מאד חם, קומפוסטר שעומד כל היום

בשמש עלול להאיץ את התהליך מידי.

ומאווררת, כלומר, לא "לסגור" את הקומפוסטר אלא לאפשר

זרימת אויר כיון שחייב להגיע אויר לחומר האורגני.


על איזה מצע?
יש להציב את הקומפוסטר על הקרקע, על מנת לאפשר כניסה של מיקרואורגניזמים וחרקים מועילים לערימת הקומפוסט. מיקום הקומפוסטר על הקרקע משפר את האוורור וסופח את הנוזלים שני הדברים חיוניים לקבלת קומפוסט טוב.

Please reload

© 2023 by Re3 ltd.